Кузнецовськ, Рівненська область, 10 грудня 2010. – Найстаріший ядерний реактор України, проектний термін експлуатації якого завершується у грудні 2010, буде працювати понаднормово ще 20 років. Сьогодні Державний комітет ядерного регулювання України прийняв рішення про видачу ліцензії на подальшу роботу енергоблоку №1 Рівненської атомної електростанції.

„Не маючи коштів, щоб позбутися цього небезпечного ядерного об’єкту, атомники вважають, що зайві роки його роботи вирішать цю проблему, – зауважує експерт з енергетичних питань Національного екологічного центру України Дмитро Хмара. Незважаючи на зауваження екологів щодо загроз для довкілля та недоцільності подовження терміну експлуатації старого ядерного реактора з точки зору енергетичної безпеки країни, все одно було вирішено провести цей експеримент».

На думку екологів, тепер українцям варто готуватися до стрімкого зростання тарифу на електроенергію, адже на подовження терміну експлуатації старих реакторів витрачені значні кошти – більше 2,4 мільярдів гривень. Також старі енергоблоки потребують набагато більших страхових відрахувань – на ліквідацію потенційних аварій.

Робота саме цього блоку ставить Україну в залежність від Росії на десятиліття, оскільки паливо для нього може виробляти тільки російська компанія «ТВЕЛ». Також громадськість засмучує той факт, що попередньо мова йшла максимум про 15 років роботи застарілих блоків, а у результаті НАЕК «Енергоатом» отримав ліцензію на два десятиліття.

Варто зауважити, що Рівненська АЕС приділила значну увагу подовженню роботи старих енергоблоків. Проте інші станції, які також планують подовжувати роботу реакторів, так уважно до цієї проблеми не ставляться. І тому теперішнє рішення Держатомрегулювання не означає, що буде так само подовжено роботу ще одинадцяти реакторів, термін роботи яких добігає кінця до 2020 року.

Дослідження про проблеми подовження термінів експлуатації старих ядерних реакторів:
http://atom.org.ua/?p=1008

За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до:

Дмитро Хмара,
044 238 62 60
dmytro.khmara at necu.org.ua